3 yıllık schengen vizem var!

3 yıllık schengen vizem var!

İnternette “vize reddi yüzde 300 arttı” haberlerini gördüğüm bir dönemde, 14 Temmuz’da hazırladığım vize başvuru belgelerini kuruma sundum. Tam 5 gün sonra, 19 Temmuz’da pasaportumu alabileceğim yönünde bir kısa mesaj aldım. İnanabiliyor musunuz? Sadece beş günde schengen vize başvurum sonuçlandı. Hem de üç yıllık bir vize ile olumlu sonuçlandı. 

Başvuru için tarihi nasıl aldım, hangi evrakları sundum gibi tüm detayları anlatıyorum. Yalnız unutulmasın ki bu benim tecrübem. Faydalı olabileceğini düşündüğüm için her şeyi paylaşacağım. Farklı bir sonuç alırsanız lütfen bozuşmayalım 🙂 

1- Başvuru Tarihi Almak

Vizemin Fransa Konsolosluğu’dan olmasına karar verdiğim için aracı şirket olan VFS Global’den başvuru yapmam gerekti. Bir çok ülkenin vizesine buradan başvuru yapılıyor. Bu linkten inceleyebilirsin. 

Aynı ülkeden tekrar başvuru yapıldığında daha uzun süreli vize gelme olasılığı yüksek. Daha önce üç kez Fransa’dan başvurmuştum. Her başvurumda daha uzun süreli vize geldi. 

Bazı konsolosluklar başvuruları direkt olarak kabul etmiyor. Aracı firma ile başvuru yapmak zorunluluğu bulunuyor.

Döneme göre aracı firma başvuru tarihleri dolmuş olabiliyor. Bu nedenle vize almaya karar verir vermez başvuru tarihi almakta fayda var. Yazıyı yazdığım tarihte İstanbul’da başvuru tarihi verilmemekte, Ankara’dan başvuru tarihi almak istediğimde ise en erken 1 ay sonrasına gün verilmekte.

Başvuru tarihi alırken aracı firma ödemesi olan 40 euro’yu online olarak ödemek gerekiyor. Aynı zamanda konsolosluk başvuru numarası, pasaport bilgileri ve iletişim bilgileri talep ediliyor. 

Aldığınız tarihi 72 saat kalana kadar değiştirmek mümkün ancak iptal ve servis bedeli iadesi mümkün değil.

Konsolosluk başvuru numarası almak için, vize başvurusu yapacağınız ülke konsolosluğu tarafından talep edilen formun doldurulması gerekiyor. 

Fransa için linkler;

https://visa.vfsglobal.com/tur/en/fra/apply-visa

https://france-visas.gouv.fr/en_US/

2- Vize başvuru belgelerini hazırlamak

En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport. 

Pasaport fotokopisi 

Daha önce schengen vizesi alınmış ise bunların fotokopisi. 

Daha önce alınan schengen vizeleri başka pasaportlarda ise bu pasaportlar. 

Nüfus cüzdanı fotokopisi 

Seyahatin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası (Ben koru sigortadan online olarak yaptırdım, diğerlerine göre çok daha uygun fiyatlar sunuyor. Diğer sigortaların 2 haftalık poliçe bedeli 14 euro iken Koru Sigorta’dan yaptırdığım 1 yıllık seyahat sigortası 11 euro tuttu.)

Tam aile nüfus kayıt örneği 

İlk kez Schengen vizesi alan kişiler için en son mezun oldukları okuldan diploma fotokopisi.

Onaylanmış otel ve bilet rezervasyonu. (Turna.com sitesinden uçak bileti rezervasyonu ücretsiz olarak yapılıyor. Booking.com sitesinden ücretsiz iptalli otel rezervasyonu yapılıyor)

Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf. Fotoğrafın vize başvurusuna uygun olması gerekiyor. 

Seyahat edecek kişinin üzerine kayıtlı bakiyeli ve güncel banka hesap cüzdanı ve kredi kartı ekstreleri,tapu ve ruhsat fotokopileri.

Çalışanlar için sgk işe giriş bildirgesi(karekodlu) ve son 4 aylık maaş bordrosu,barkodlu sgk hizmet dökümü.(karekodlu)

Şirketin orijinal antetli kağıdına konsolosluğa hitaben gidiş amacını belirten ve masrafların karşılanacağını garanti eden bir dilekçe yazısı.

Şirketin yeni tarihli faaliyet belgesi, imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, sicil gazetesi fotokopisi.

Avukatlar için önerim, baronet’ten alınmış konsolosluk adına düzenlenmiş faaliyet belgesi .

Vize bedeli 80 euro 

Belgelerde eksik olmaması işlemlerin hızlı tamamlanması için çok önemli. Aracı firma binasının içerisinde fotokopi, çıktı alma, sigorta yaptırma gibi hizmetler bulunuyor. Fakat hazır gitmeniz halinde işlemleriniz çok daha hızlı tamamlanacaktır. 

3- Pasaportun teslim alınması

Sms ve eposta ile pasaporta ilişkin bilgi geliyor. Bu bilgi maalesef sadece pasaportu alabileceğiniz üzerine oluyor. Pasaportu alana kadar vize çıktı mı, ne kadarlık vize çıktı gibi bilgileri göremiyorsunuz. 

VFS globalde ödemeyi yaptığımda sarı bir kağıt vermişlerdi. Pasaportu alabilmek için bu sarı kağıdı benden istediler. Bu nedenle başvuru esnasında size verilen hiç bir belgeyi atmayın ve pasaportu almaya geldiğinizde yanınızda bulundurun. 

Umarım size de uzun süreli schengen vizesi gelir 🙂 Lütfen sonuçlarınızı benimle paylaşın. Sorularınız olursa da buradan ya da instagram hesabımdan bana yazabilirsiniz. Mutlaka dönüş yaparım. 

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *