Yurt Dışına Otobüsle Gitmek

Yurt Dışına Otobüsle Gitmek

İstanbul’dan Üsküp/Makedonya’ya otobüsle seyahat ettim.

23.10.2021 tarihinde Makedonya’ya gitmek üzere yola çıktım. Bu kez uçak yolculuğu yerine otobüsle gitmeye karar verdim. Uçak bileti gidiş dönüş 900 TL civarındayken, otobüs bileti gidiş dönüş 500 TL’ye denk geliyordu. Schengen vizem olduğu ve otobüsle yolculuğu deneyimlemek istediğim için böyle bir karar aldım. Ekonomik olması da artısı oldu. 

Bir kaç seçenek arasından Alpar Turizmi tercih ettim. Herhangi bir işbirliğimiz yoktur. Buradan web sitesine ulaşabilirsiniz.

Genel Bilgi

Alpar turizm ile tek yön bilet fiyatı 30 Euro, gidiş dönüş alırsanız 50 Euro. Araç Esenler otogarından kalkıyor.

Yolculuk yaklaşık 10 saat sürdü. Hudutlardaki yoğunluğa göre 12-13 saati de bulabilir. 

Otobüs Bulgaristan üzerinden gidiyor. Yani öncelikle Türkiye – Bulgaristan sınırından, daha sonra da Bulgaristan – Makedonya sınırından geçiyorsunuz. Böylelikle 2 sınırdan geçtikten sonra Makedonya’ya ulaşıyorsunuz. 

Bulgaristan vizeniz bulunmuyorsa schengen vizesi ile de geçiş yapmak mümkün. Ben hali hazırda schengen vizesine sahip olduğum için sadece otobüs bileti ve pasaportumu alarak yola çıktım. 

Otobüs pek konforlu değil. Hatta araç biraz eski modeldi. Örneğin, oturduğum yerde telefonu şarj etmek için usb girişi bulunmuyordu. Bu nedenle powerbank taşımakta ve şarjlar tam dolu bir şekilde yolculuğa çıkmakta fayda var. 

Şansıma gidişte de dönüşte de otobüs kısmen doluydu. Böylece 2 koltuk bana kaldı ve yayılarak yolculuk yapabildim. 

Yanıma yiyecek bir şeyler almıştım. İyi ki almışım. Otobüste kek kraker, içecek veriliyor ancak yiyecek için durulan yerlerden pek hoşlanmadım. Yanıma aldığım yiyecekler bana oldukça yetti. 

Hudutlara Dikkat!

Hudutlardan geçişlerde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Yolculuk yaptığım tarihte pandemi şartları hala devam ediyordu. Bu nedenle aşı kartı da talep ettiler. Buna rağmen sorunsuz bir şekilde gidiş ve dönüşü tamamladım.

Makedonya’ya sabah 5 gibi vardım. Bu saatte açık bir kahvaltıcı ya da kafe bulamadım. Biraz gezinsem muhtemelen 7 gibi bir kahve dükkanı bulabilirdim diye düşünüyorum. 

Dönüş yolunda hudutlarda çantaları çok dikkatli aradılar. Taşınan ürünlere özellikle de alkol sınırına dikkat etmekte fayda var. Türkiye’ye girişte cihazdan geçirerek tüm çantalardaki eşyalara dikkat ediyorlar. 

Her şey dört dörtlük değil, öyle konforlu bir yolculuk beklememekte fayda var. Ben oldukça keyif aldım. Yine fırsatım olsa yine otobüsle giderim 🙂 

Ama şimdi aklımda tren ile yurt dışı seyahati fikri var. Şimdilerde bunu araştırıyorum 🙂

Otobüsle yolculuk yaparsanız deneyimlerinizi benimle paylaşmanızdan mutluluk duyarım. Diğer yazılarımı incelemeyi ve instagramdan beni takip etmeyi unutmayın.

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *