Arnavutluk Tiran Gezilecek Yerler

Arnavutluk Tiran Gezilecek Yerler

Pegasus indiriminden Karadağ’a uygun bilet bulunca, dönüşü de Arnavutluk’tan yapıp 2 ülkeyi birden görmeye karar verdim.  Aldığımda gidiş dönüş bilet fiyatı 2500 TL civarında tutmuştu. Gidişi Podgorica Havalimanı’na, dönüşü Tiran Havalimanı’ndan aldım.

Seyahatim ekim 2023’deydi. Havalar fena değildi. Beklenenden daha sıcaktı. 

Arnavutluk’ta sadece Tiran’da vakit geçirdim. Hemen söylemeliyim ki 1-2 günden fazla vakit ayırmaya gerek yok. Hatta 1 gün bile yeterli olacaktır. 

Ulaşım

Tiran’a Budva’dan geldim. Otobüs biletini 22 euro’ya internetten aldım. Yolculuk yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Sınırda kuyruk yoktu ancak otobüs biraz dolandı. 

Tiran Gezilecek Yerler

  • Skanderbeg Meydanı:

Oldukça büyük bir meydan. Bir yerlere giderken yolum bir şekilde buraya düştü. Türkçesi İskender Bey Meydanı. Meydanda İskender Bey’in at üzerinde bir anıtı bulunmaktadır. 

  • Tiran Kalesi

Kale 13. Yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiş. İçinde restoranların bulunduğu bir yer. Girince çok şaşırdım çünkü eski bir kale içi beklerken oldukça modern bir kaleiçi ile karşılaştım.

  • Tiran Piramidi 

Adından da anlaşılacağı üzere piramid şeklinde bir yapı burası. Merdivenlerle en tepesine çıkılıyor. Cam bir tepesi var. 1988 yılında müze olarak açılmış. 1999 yılında savaş varken Nato tarafından kullanılmış. Yakın zamanda restore edilmiş ve 2023 yılında halka açılmış. Çevresinde ufak ve yamuk binalar var. Oldukça değişik bir alan. 

  • Rinia Parkı

Tiran’ın merkezinde bulunan bir park. 1950’lerde yapılmış. Merkezden Piramid’e giderken denk gelmiştim. 

  • Kaplan Paşa Türbesi

18. Yüzyülda Tiran’da yaşayan Kaplan Paşa’nın Osmanlı döneminden kalma türbesi. Ziyaret ücretsiz. Hemen üzerine bir bina inşa edilmiş, ancak türbeyi kapatmaması için binanın türbe tarafında kalan kısmı oyuk şekilde yapılmış. Oldukça enteresan bir görüntüsü var. 

  • Reja – Tiran Cloud

Bir mimar tarafından tasarlanmış, sokakta bulunan sanat eseri. 2013 yılında yapılmış. Ziyaret etmek ücretsiz. 

  • Bunk’art 2 

Merkezde yer alan Bunk’art 2 eskiden kalma bir sığınak. Müze olarak yönetilen bu sığınağa girmek ücretli. Akşam 20.00’e kadar açık ancak gitmeden mutlaka saatleri kontrol edilmeli. 

Havalimanı ulaşımı

Tiran Havalimanı ile merkez arasında havalimanı otobüsleri bulunuyor. İskender Bey Meydanı arkada tarafında kalan parktan kalkan servisin ücreti 2023 yılında 400 lek.

Para birimi

Arnavutluk’ta Lek para birimi geçerli. Euro geçmiyor. Bir çok yerde kredi kartı da geçerli ancak Lek bulundurmakta fayda var. 

Instagram’da Arnavutluk hakkındaki paylaşımlarımı ve öne çıkarmayı görebilirsiniz. 

Diğer vizesiz Balkan ülkesi Karadağ yazımı okumak için buraya tıklayın.

Paylaşmayı unutma;

One thought on “Arnavutluk Tiran Gezilecek Yerler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *