Ermenistan Gezilecek Yerler

Ermenistan Gezilecek Yerler

22 – 26 Mart 2024 tarihlerinde Ermenistan’a seyahat ettim. Bir sürü önyargı ile gittim Ermenistan’a. Ben de çok kişi gibi gitmeden önce bloglar okuyup videolar izliyorum. İçeriklerin çoğunluğu Ermenistan’ın Türklere göre bir yer olmadığını, ırkçı davrandıklarını anlatıyordu. Bu kadar kişi yalan söylemiş olamaz diye umuyorum. Söylenenleri çok abartılı buldum. Detaylıca anlatacağım zaten ama çok keyifli vakit geçirdim. Irkçılığa hiç bir şekilde maruz kalmadığım gibi insanlarla tanışıp muhabbet ettim.  Türkiyeden geldiğimi hiç gizlemedim. Türk olduğumu duyan hiç kimse de yüzünü buruşturmadı. Diğer içerik üreticilerinin talihsiz anlar yaşadığını düşünmek istiyorum. 

Kaç gün?

Sadece Erivan’da gezecekseniz 2-3 gün yeterli olur. Bir haftasonu gidilebilir. Ecmiazin, Garni gibi yerlere de gidecekseniz en az 4 güne ihtiyacınız var. Biz Garni’ye yarım günlük bir tur ayarladık, Ecmiazin turunu ayarlayamadık, yorulmuştuk. Tavsiyem ikisi için de tur ayarlamanız olur. Biri doğuda biri batıta olduğu için farklı iki günde farklı turlar ayarlamak gerekiyor. Garni turumuzun linkini buraya bırakıyorum. Aşağıda detaylıca anlattım.

Nerede Kalınır?

Erivan küçük bir şehir. Çok yere yürüyerek gitmek mümkün. Şehrin ortasında bir yerlerde kalabilirsiniz. Kaldığımız otelin linkini paylaşıyorum. Çok iyi bir otel değildi ama konumu oldukça başarılıydı. Opera civarında da bakabilirsiniz.

Ne zaman gidilir?

Yazın daha hareketli olduğunu söylediler. Festivalleri takip edip yaz mevsiminde gitmeyi düşünebilirsiniz. Mart ayı da fena değildi.

Vize? 

Ermenistan bizden vize istiyor. Bu linkten online olarak vize başvurusu yaptık. Kişi başı 9 dolar ödedik. Websitesi VPN’siz çalışmıyor. Daha doğrusu önce açılıyor, bilgileri girip ilerliyorsunuz ancak ödeme sayfasına gelince işlem tamamlanamıyor. O yüzden en başından VPN ile başlamakta fayda var. Dilerseniz kapıda da vize alabilirsiniz.

Gerekli Bilgiler,

  • Havalimanından merkeze geçmek için toplu taşıma kullanabilirsiniz, ancak akşam 22.00’de bitiyor. Yandex go kullanarak taksi ile 1500 AMD (yaklaşık 4 dolar)’ye merkeze gidebilirsiniz. İnternetiniz  yoksa konaklayacağınız otelden transfer ayarlamasını da isteyebilirsiniz, oldukça pratik oluyor. 
  • 4500 AMD  (yaklaşık 11 dolar)’a 1 aylık sınırsız interneti olan sim kart satın aldım. Mekanlarda hep wifi var ancak yandex go bolca kullandığımız için internetin olması iyi oldu. 
  • Garni turu için gitmeden önce bu linkte yer alan turu satın alabilirsiniz. Oldukça uyguna geliyor ve tur rehberi çok güzel ilgileniyor. 
  • Etchmiadzin turu olarak bu linkte yer alanı satın alabilirsiniz. Biz son güne bıraktığımız için maalesef dolmuştu, bu yüzden gidemedik.
  • İyi mekanlarda kahvaltı kişi başı yaklaşık 300 TL, yemek 400 TL civarında. Bira 100 – 150 TL , kokteyller 200 TL civarında. 
  • Erivan içi yandex go ile taksi ücretleri yaklaşık 50 – 70 TL civarında.

Gezilecek yerler 🗺️ :

Erivan merkezde gezilecek yerleri 3 günde gezdik. 1 gün de Garni’ye ayırdık. Etchmiadzin’e vaktimiz kalmadı. 2 gün merkez gezip 1 gün Garni 1 gün Etchmiadzin yapılabilir. 

1. Gün- Erivan Merkez

Özgürlük meydanı
Abovyan caddesi
Cumhuriyet meydanı
Tarih müzesi : Giriş 2500 amd


Opera binası : Burası gündüz gezilebilir, bunun yanında akşam bir gösteriye de gidilebilir. Ben operaya gittim çok keyifli oldu. 


Aziz Krikor Lusavoriç Katedrali 

Çağlayan : Hava açık olursa buranın tepesinden Ağrı dağı çok güzel görünüyor. Çağlayan’ın her katı başka bir tema ile inşaa edilmiş.

2. Gün 

Vernissage (pazar), burada yöresel ürünler bulunuyor. Mutlaka görülmeli.


Soykırım anıtı ve müzesi. Girişi ücretsiz. 


Mother armenia
Ararat brandy factory: Giriş ücreti kişi başı 10.000 amd. Fabrikayı gezildikten sonra tadım yapılıyor. 10, 15, 20 yıllık konyakları tattık. 


Blue Mosque

Yeme içme  🥙 

Beatles Pub Yerevan: En sevdiğim mekan burası oldu.
Malkhas jazz club: Caz performansı dinlemek isterseniz kaçırmayın. 3000 amd giriş ücreti oluyor.
Sherep Restaurant: Yerel yemekleri yemek için kaliteli bir mekan.
Tapastan: Çok tatlı bir mekan. Tapasları ve güzel yemekleri var.
In vino
Lavash Restaurant
Tavern yerevan
Hard rock Yerevan
Mozzarella 
Dargett: Buraya mutlaka uğrayın ve bira setlerini deneyin.
Collective

Daha fazla Erivan ve Ermenistan bilgisi için Instagram hesabımı, youtube hesabımı takip etmeyi unutmayın.

Hazar

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *