Kuzey Işıklarını Gördüm!

Kuzey Işıklarını Gördüm!

Kuzey ışıklarını ilk defa ne zaman duyduğumu hatırlamıyorum. Ama kendimi bildim bileli ölmeden önce yapılması gerekenler listemde yer alıyordu. 2023 yılı bana kuzey ışıklarını sundu. Kiruna seyahatimde Kuzey Işıklarını gördüm. Hem de uzun uzun gördüm!

Kuzey Işıklarını görmek için kutup dairesine gitmek gerekiyor. Dolayısıyla oldukça kuzeye gitmek gerekiyor. Bu kadar kuzeye gidince hayatımda ilk defa -26 C derece sıcaklık ile karşılaştım. EKSİ YİRMİ ALTI. Uçsuz bucaksız bembeyaz karlarla kaplı bir alan, buz gibi ama tertemiz bir hava. Gün doğarken pembeye çalan gökyüzü, asla yükselmeyen güneş ve en nihayetinde gökyüzünde Kuzey Işıkları şöleni. 

Gördüğüm ilk kuzey ışıkları. Fotoğraf üzerinde oynanmadı.

Hemen söylemeliyim, fotoğraflarda göründüğü gibi fosforlu yeşil bir görüntü karşılamadı. Sosyal medyada gördüğümüz fotoğraflar tam olarak gerçeği yansıtmıyormuş. Yine de, fosforlu olmasa da, gökyüzünde dans eden, yeşil ışıklar var yahu!

Kuzey Işıklarını Nerede Gördük?

Kuzey Işıklarını görebilmek için olabildiğince şehir ışıklarından uzak bir yere gitmek gerekiyor. Biz Kiruna Camp Alta’da konakladık. Bu linkte konakladığımız yerin linkini paylaşıyorum. Göl kenarında, şehir ışıklarından uzak, oldukça sevimli bir yerdi. Tahmin edebileceğiniz üzere göl buz tutmuş bir haldeydi. Donmuş göl üzerinde yürüyüş keyfi yaptık biz de 🙂

Konakladığımız yerde kuzey ışıkları

Kuzey Işıklarının Görülme Zamanı

Sonunda beklenen an geldi ve kuzey ışıkları güneş etkisi yitirince görünmeye başladı. Saat 17:00 civarıydı. Kiruna’ya vardığımız ilk gün görecek kadar şanslı, sonraki iki gün boyunca hiç bir şekilde göremeyecek kadar talihsizdik. 

Kuzey ışıkları her zaman görünmüyor maalesef, tamamen şans meselesi. Tavsiyem gördüğünüz anda asla peşini bırakmamak. Hava çok soğuk olduğudan sürekli ısınma ihtiyacı hissettik. Yani uzun süre aralıksız bir şekilde dışarıda duramadık. Hatta sonraki günlerde de nasıl olsa görürüz diye gece izlemeye devam etmedik. Uyurken gece iki kez uyandık. Fakat giyinip dışarı çıkmaya hazır hale gelmek o kadar uzun sürüyor ki daha fazla sürdüremedik ve uyumaya devam ettik. 

Kuzey Işıkları Fotoğraflarını Nasıl Çektim?

Iphone 11 Pro ile gayet güzel fotoğraf ve video çekiliyor. Sadece çok soğuk nedeniyle telefonum video modunda bir kaç kez kapandı. Telefon şarjı bir anda bitti bir kaç kez. Ama zaten her zaman bu kadar soğuk olmuyor. Yani çok soğuğa denk gelmezseniz telefonun kapanma ihtimali daha düşük. 

Iphone 11 Pro Selfie Kamerasıyla Kuzey Işıklarını Görüntüledim.

Mutlaka tripod ve kumanda götürün yanınızda. Çekim yapmak için elimi eldivenden çıkarmayı hiç istemedim. Her defasında kumanda hayatımı kurtardı. Ürünlerin listesi olan linki buraya bıraktım. 

Konakladığımız yerde bulunan donmuş göl.

Nasıl Giyinmek Gerekir?

Kuzey Işıklarını izleyecekseniz hava kararmış ve daha da soğumuş demektir. Soğuktan keyif alabilmenin en önemli detayı iyi giyinmekten geçiyor. Benim soğuktan ve kuzey ışıklarından keyif almamı sağlayan en büyük şeylerden biri de doğru kıyafet tercih etmiş olmamdı. Üç kat giyinmeyi öneriyorum

  • İçlik  alt ve üst
  • Kar pantolonu ya da polarlı pantolon ile üzerine yağmurluk pantolon.
  • Polar üst
  • Mont
  • Termal çorap
  • Kar botu
  • Kar eldiveni, mümkünse içine de ince eldiven.
  • Boyunluk
  • Bere

Ve hazırsınız. 

Kıyafet linki bırakıyorum. 

Kuzey Işıkları Macerasını Bitirirken..

Kuzey ışıkları sürekli yer değiştiriyor. Şekli değişiyor, yoğunluğu değişiyor. Hiç görmeme ihtimali de varken saatlerce gördüğüm için kendimi çok şanslı hissediyorum. 

Her defasında farklı bir kuzey ışığı

En keyifli anlardan birisi, kuzey ışıklarını gören insanların çığlık atmasıydı. Böylece biz farketmesek bile hep haberdar olduk. Gece de bu çığlıklar devam etti. Hatta iki sefer bu çığlıkları atan ben oldum 🙂

Ölmeden önce yapılması gerekenler listeme bir tik daha attım, ama kuzey ışıkları macerası benim için burada kapanmadı. Önümüzdeki yıl başka bir şehirde yine izleyeceğim. Umarım. 

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *