Belgrad 1,5 Günlük Seyahat Rehberi

Belgrad 1,5 Günlük Seyahat Rehberi

Belgrad’a 10-12 Mart 2023 tarihlerinde gittim. Burası, vizesiz olması ve Avrupa ülkelerine oranla daha uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edilen bir seyahat rotası.

1- Uçak Bileti

Gidiş biletini Airserbia’dan 59,30 USD’ye aldım. Ocak 2023 tarihinde aldığımda bu bilet 1130 TL’ye denk geldi. 

Dönüş biletini ise Pegasus’dan 806 TL’ye aldım. 

Kampanya olmayan bir dönemde yaklaşık  2000 TL ‘ye gidiş dönüş biletini ayarlamış oldum.

2- Konaklama

Central Park Residence’da konakladık. Burası gitmek istediğimiz bir çok yere yürüme mesafesindeydi. Bu nedenle tercih ettik. Oda ve lokasyon iyiydi. . 

2 kişi 2 gece toplam 1900 TL ödedik. Kişi başı konaklama ücreti 2 gece 3 gün için 800 TL’ye gelmiş oldu.

3- Ulaşım 

Havalimanından şehir merkezine 72 numaralı belediye otobüsü ile geldik. Otobüse bindiğinizde, otobüs içerisinde kart okutmak için alanlar bulunuyor. Bunlara kredi kartınızı okutarak ödemenizi yapabilirsiniz. 89 dinar/ 18 TL civarında bir ücreti var. Nakit bir şekilde otobüs şoföründen bilet alınca 150 dinar tutuyor. Hiç gerek yok zaten çok kişinin bilet dahi almadığını görünce 150 dinar ödediğinize pişman oluyorsunuz. 

Şehir içinde yine toplu taşıma kullanmanızı tavsiye ederim. Otobüs içindeki cihazlara kredi kartı okutunca 18 TL civarında bir ücreti oluyor. Taksiye hiç ihtiyaç kalmıyor. Zaten taksi ücretleri oldukça sorunlu. Değişik fiyatlar veriyorlar ve çok pahalıya denk geliyor. Otobüste bir sefer ödeme yapamadık, kredi kartımız çalışmadı. Otobüs şöförü sorun etmedi. Neredeyse ulaşımın ücretsiz olacağını düşüneceğimiz durumlar yaşandı. Ama ücretsiz değil 🙂

Havalimanına dönmek için yine 72 numaralı otobüse bindik. İndiğimiz durağın karşısındaki gidiş yönü durağından bindik. 

4- Gezilecek Yerler

 • Nikola Tesla Müzesi

İnanılmaz kalabalık olan bir müze. 14:00’deki seansa girebilmek için 13.30da geldik. Buna rağmen uzun bir kuyruk vardı. Belirli sayıda kişiyi belirli saatlerde alıyorlar. Standart bir müze gibi istediğiniz gibi gezmiyorsunuz, rehber eşliğinde geziliyor. Oldukça küçük bir müze, her şey tek bir alanda anlatılıp izleniyor. 

Giriş ücretini nakit ödemek gerekiyor. Kredi kartı ya da döviz hiç bir şekilde geçmiyor. Kişi başı 800 Dinar ödemek gerekiyor. Yaklaşık 160 TL

Önce Nikola Tesla’nın hayatını izletiyorlar. Daha sonra Nikola Tesla buluşlarından bazı deneyler yaptırıyorlar. Mutlaka gidilmesi gereken bir müze. 

 • Branko Köprüsü

Sava nehri üzerinde yer alan, şehir merkezini Yeni Belgrad ile bağlayan bir köprü. Kentin ikinci en büyük köprüsü. Park ve plajın üzerinde yer alıyor, yukarıya asansör ile çıkılıyor. Güzel bir manzarası var. 1957 yılında inşa edilmiş. 

 • Kalemegdan – Belgrad Kalesi

Kale MÖ 279 yılında inşaa edilmiş, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde bulunuyor. Giriş ücretsiz. Kale bahçesinde askeri müze ve dinazor parkı var.

Kale oldukça merkezi bir konumda. Bizim otelimize yürüme mesafesinde idi. Etrafta spor yapan, kitap okuyan kişiler göreceksiniz. 

 • Aziz Sava Katedrali 
  Balkanların en büyük Ortodoks Kilisesi. Ayasofya’ya benzeyen mimarisi ile dikkat çekiyor. Giriş ücretsiz. 1935 yılında yapılmış. 
 • Knez Mihailova Caddesi
  Araç trafiğine kapalı olan, yaya olarak gezilen bir cadde. Burada bir çok restoran, mağaza, kafe bulunuyor. Yürümesi oldukça keyifli. Caddenin bir ucunda Belgrad Kalesi bulunuyor.

Yeme – içme 

 • Little Bay : Canlı müzik eşliğinde yemek yediğimiz bir restoran. Her akşam başka bir türde müzik oluyor.  Jazz, akustik, opera, klasik.. Yemekleri fena değildi. Vejetaryen seçenekleri mevcut. 
 • Bloom: Kahvaltı için gittik. Çeşidi bol. Yağmura ve soğuk havaya rağmen sıra yarım saat sıra bekledik.
 • Lorenzo & Kakalamba: Oldukça değişik bir konsepte dizayn edilmiş restoran. Gidip görmek gerekir çünkü çok değişik. Ancak yemekler konusunda çok beklentiniz olmasın. Hem Belgrad’a göre oldukça pahalı hem de öyle çok lezzetli değil. 

 

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *