Karadağ Gezilecek Yerler

Karadağ Gezilecek Yerler

Karadağ rotası için Pegasus direkt uçuş noktası açınca ve üzerine bir de indirim yapınca hemen biletimi aldım. Aldığımda gidiş dönüş bilet fiyatı 2500 TL civarında tutmuştu. Gidişi Podgorica Havalimanı’na, dönüşü Tiran Havalimanı’ndan aldım. 

Karadağ Ekim ayında gittim. Biraz serindi ve ara sıra yağmur yağdı ancak denize az da olsa girmek mümkündü. Yine de eğer deniz tatili olarak Karadağ’a gidilecek – ki o tarihlerde de oldukça güzel olur – yazın gitmek gerekir. 

Ben deniz tatili olarak gitmediğim için rotamı oluştururken plajları ve denize girme sürelerini hesaba katmadan oluşturdum. 

Rotam şöyleydi; 2 gün Kotor, 1 gün Budva, dönüş Tiran üzerinden olduğu için 1 gün Tiran. 

Karadağ için 3-4 gün yeterli. Denizde bolca vakit geçirmek için 4 ya da 5 gün olarak da ayarlanabilir. 

Havalimanı’ndan Kotor’a ulaşım,

Karadağ’da en pratik ve rahat ulaşım şekli araba kiralayarak gezmek. Toplu taşıma çok gelişmemiş. Taksilere dünyanın hiçbir yerinde güvenemiyorum. 

Arabayı gitmeden önce kiralamakta fayda var. Havalimanında araba bitebiliyor. Biz gittiğimizde bir türlü karar veremeyince havalimanındaki kiralık araçlar bitti. Budva’ya gidip günlüğü 35 Euro’dan kiraladık. Budva’ya da havalimanından araba ile giden birilerine dahil olarak gittik. Yani hiç pratik bir yöntem olmadı. 

Gezilecek Yerler

  • Kotor 

Şehrin tamamı Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. M.Ö. 168 yılında Romalılar tarafından kurulmuş. M.S. 1500’lerde Osmanlı tarafından kuşatılmış. 

Biz ilk iki gün Kotor’da konaklamaya karar verdiğimiz için, Kotor ve civarını gezdik. 

Kotor’da eskişehir hem gündüz hem akşam mutlaka görülmeli.

  • Tivat

Tivat ile Kotor arası araba ile yaklaşık 15 dakika sürüyor. Tivat güzel bir sahil şehri. Marina kısmında vakit geçirdik. Oldukça küçük bir şehir olduğu için hızlıca geziliyor. 

  • Perast 

Kotor merkezinden 12 km uzaklıkta olan bir sahil şehri. Kotor Körfezi’nde yer alıyor. Orta çağ kasabası gibi, çok tatlı bir şehir. Lady of the rocks mutlaka gidilmesi gereken bir ada. 

  • Budva

Adriyatik kıyısındaki en eski şehirlerden biri Budva. Kotor’a göre daha hareketli bir şehir olduğu için Karadağ’ın turizm merkezi burası. Sveti Stefan Adası ve Dans Eden Kız Heykeli mutlaka görülmesi gereken yerlerden. 

Konaklama

Karadağ’da airbnb oldukça gelişmiş. Uygun fiyatlara, deniz manzaralı evlerde konaklamak mümkün. 

Kotor’da daha çok Dobrota tarafını tavsiye ediyorlar. Biz eski şehire 500 metre uzaklıkta, tepede bir evde konakladık. Çok güzel manzarası vardı. Sokak konumunu bırakıyorum. Bu civarlarda konaklamayı öneririm. 

Budva’da kaldığımız yer merkeze biraz uzaktaydı ama yine de yürüyerek gidiliyordu. Merkeze yakın bir yerlerde konaklamayı öneririm yoksa gün içinde çok fazla adım atmak gerekiyor. 

İnternet 

Havaalanına indiğimizde 500 gb internet paketinin 10 euro olduğuna dair reklamlar gördüm. Hiç düşünmeden bu paketten aldımç En uygun paket buydu ve hiç düşünmeden rahatça kullandım. 

Para Birimi

Karadağ’da euro geçiyor. Bir çok yerde kredi kartı da kullandım. 

Instagram’da Karadağ hakkındaki paylaşımlarımı ve öne çıkarmayı görebilirsiniz. 

Tiran (Arnavutluk) yazımı okumak için buraya tıklayın.

Paylaşmayı unutma;

One thought on “Karadağ Gezilecek Yerler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *