Hayvan Deneyi Yapılmayan Ürünler – Save Ralph

Hayvan Deneyi Yapılmayan Ürünler – Save Ralph

Kozmetik sektöründe hayvanlar üzerinde yapılan deneylere dikkat çekmek için çekilen Save Ralph isimli animasyon kısa filmi bir kaç gündür sosyal medyayı sallıyor.

Save Ralph Nedir?

Bir kaç gündür sosyal medyada Save Ralph isimli animasyon filminin paylaşıldığını görüyorum. Spencer Susser’in yazıp yönettiği film, bir tavşanın hayatını anlatıyor. Bir süre izledikten hayvan deneyi yapılmak üzere kullanıldığını anladığımız bu tavşanın vücudundaki çeşitli deformasyonları net bir şekilde görüyoruz. Zaten kendisi de yaşadığı acıları dile getiriyor.

Sosyal medya mecralarında çok fazla paylaşıldı. Çok fazla kişi üzgün suratlar ekleyerek üzüldüğünü söyledi. Fakat tüm bu paylaşımlar şu anda aynı acıları çeken hayvanları varlığını, hayvan deneylerini engellemiyor.

Save Ralph

Ne yapabiliriz?

Bir tüketici olarak sormamız gereken ilk şey bu aslında. Bir tüketici olarak “ben ne yapabilirim?”

Öncelikle daha bilinçli olmamız gerekiyor. Bu tarz farkındalık yaratan videoları izleyip, üzülüp paylaşmak bir başlangıç elbette. Fakat bununla birlikte artık bir şeyler de yapmamız gerekiyor.

Hayvan Deneyi Yapmayan Ürünler.

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan çok güzel ve ulaşılabilir markalar var. Bir ürün almadan önce böyle markaların varlığını bilerek, deneysiz ürünleri seçerek gerçekten harekete geçebiliriz.

Peki bu ürünleri nasıl keşfedeceğiz? Ürünlerin üzerinde bulunan, hayvan üzerinde deney yapılmadığını gösteren logolar aracılığıyla böyle ürünleri bulabiliriz.

Hayvan Deneyi Yapılmadığını Gösteren Logolar.

Cruelty Free

Cruelty Free yazılı, tavşan görseli bulunan logolar, ürünün hiç bir aşamasında hayvan üzerinde deney yapılmadığını göstermektedir. Yalnızca kozmetik ürünlerde değil, deterjanlarda da “zulümsüz” ürünler bulunuyor.

Zulumsüz kozmetik önerisi için buraya link bırakıyorum.

Vegan

Vegan logosu bulunan ürünler zulümsüz ürünler olmakla birlikte hayvansal içerik de barındırmıyor.

Nature

Nature logosu ürünün doğal ve organik kozmetik olduğunu gösteren bir logodur. Ürünün içeriği büyük oranda doğal ve organiktir. Hayvan üzerinde deney yapılmadığını da gösterir.

Sonuç olarak, bu tarz logolara dikkat ederek hayvanların acı çekmesini önleyebiliriz. En azından bir hayvanın acı çekmesine sebep olan ürünleri tercih etmemiş oluruz ve böylelikle hayvan deneylerinin yok olmasına katkıda bulunuruz.

İçeriği beğendiysen sosyal medyada paylaşmayı unutma.

Beni Instagram’da takip edebilirsin: Gezginkafalar Instagram

Ekolojik bir taşıt olan elektrikli scooter hakkındaki yazımı okumak için buraya tıklayabilirsin.

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *