Elektrikli Scooter Kullanımı

Elektrikli Scooter Kullanımı

Elektrikli Scooterın kullanımına ilişin bir yönetmelik yayınlandı. Üstelik ismi de “e-skuter” olarak düzenlendi. Yasaklar ve zorunlulukları listeledik!

Elektrikli Scooter?

Son zamanlarda elektrikli scooterların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Özellikle sokaklarda gördüğümüz “paylaşımlı” scooterlar trafiğin yoğun olduğu şehirlerde ulaşımı kolaylaştırıyor. Sahil kenarında kullanımı ise keyfimize keyif katıyor.

Elektrikli scooterların hayatımızı kolaylaştırdığı aşikar. Çünkü oldukça hızlı bir şekilde bir yerden bir yere ulaşabiliyoruz. Ayrıca artık şehrin her yerinde de bulabiliyoruz.

Bir ağaca bağlanmış ve terkedilmiş e-skuter görmeyen yoktur.

Bir süredir elektrikli scooterlarla ilgili düzenleme çıkacağı söyleniyordu. İşte o gün geldi çattı ve bugün yani 14.04.2021 tarihinde Resmi Gazetede “Elektrikli Skuter Yönetmeliği” yayınlandı. Yayınlandığı gün de yürürlüğe girdi.

Peki Nedir Bu Yönetmelik?

Dilimize “e-skuter” olarak giriş yapan bu araçları kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini düzenledi.

Ayrıca, paylaşımlı e-skuter hizmeti veren firmaların, yani sokaklarda gördüğümüz, telefonlarımızdaki uygulamalar ile alarak kullandığımız e-skuterlerin bu hizmeti nasıl vereceğini ve uyması gereken kuralları düzenledi.

Yani, e-skuter bize ait de olsa, uygulama üzerinden bir süreliğine de almış olsak uymamız gereken kuralları düzenledi.

Yasaklanan Durumlar!

 • Ayrı bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa taşıt yolunda sürülmesi
 • Otoyol, şehirler arası karayolları ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan karayollarında sürülmesi
 • İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi
 • Yaya yollarında sürülmesi
 • Başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi
 • Akrobatik hareketler yapılarak sürülmesi
 • Manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülmesi
 • Kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek ve yayalar, engelliler veya hareket kısıtlılığı olan kişilerin güvenli ve bağımsız hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilmesi
 • Diğer araçlar izlenirken, geçilirken, diğer araçların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması
 • Sürücü dışında başka kişilerin taşınması
 • Sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınması

Zorunluluklar!

Kullanılacak e-skuterin gece diğer araç sürücüleri ve yayalar tarafından rahat bir şekilde farkedilmesi gerekiyor. Bunun için, önde beyaz ışık verecek ve en az 20 metre önü aydınlatabilecek şekilde bir adet far, arkada, kırmızı renkte ışık veren bir lamba ve kırmızı reflektör ile 30 metreden duyulabilecek ses çıkarabilen zil, korna veya benzeri ses aleti ile teçhiz edilmiş olması zorunludur.

Aynı zamanda, e-skuter kullananlar Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili mevzuata da uymakla yükümlüdür.

Yönetmeliğe aykırı davranışlar Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili mevzuata göre idari para cezası ile cezalandırılır.

Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta tek başıma, az eşya ile olsam da kaldırımda olmam nedeniyle aslında ihlal yapmış oluyorum. Fakat kullandığım skuterin önde beyaz, arkada kırmızı ışığı olması, kornasının da bulunması nedeniyle yönetmeliğe oldukça uygun.

Sonuç olarak, e-skuter artık hayatımızın bir parçası. Kullanırken başkalarına zarar vermemek için kurallara uymamız gerekiyor.

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *