Ermenistan Gezi Rehberi

Ermenistan Gezi Rehberi

22 – 26 Mart 2024 tarihlerinde en yakın arkadaşımla Ermenistan’a gittim. İlk defa gideceğim bir ülkeye gitmeden önce bloglar okuyorum, youtube videoları izliyorum, Instagram’dan bilgiler toplamaya çalışıyorum. Hazır olmak istiyorum gittiğim yere. 

Bir sürü önyargı ile gittim Ermenistan’a. Edindiğim bilgilerin çoğu Ermenistan’ın Türklere göre bir yer olmadığını, ırkçı davrandıklarını anlatıyordu. Bu kadar kişi yalan söylemiş olamaz diye umuyorum. Ancak söylenenleri çok abartılı buldum. Detaylı anlatacağım zaten ama çok keyifli vakit geçirdim. Irkçılığa hiç bir şekilde maruz kalmadığım gibi insanlarla tanışıp muhabbet ettim.  Türkiye’den geldiğimi hiç gizlemedim. Türk olduğumu duyan hiç kimse de yüzünü buruşturmadı. Ya biz çok şanslıydık ve her şey tesadüfi bir şekilde yolunda gitti ya da bugüne kadar Ermenistan hakkında içerik üretenler bazı şeyleri farklı yansıtıyor. Neyse bu tartışmalara girmeye gerek yok bence. Ben burada kendi tecrübemi anlatacağım.

Kaç gün?

Sadece Erivan’a gidecekseniz 2-3 gün yeterli olur. Bir haftasonu gidilebilir. Ecmiazin, Garni gibi civardaki yerlere de gidecekseniz en az 4 güne ihtiyacınız var. Biz Garni’ye yarım günlük bir tur ayarladık, Ecmiazin’e gidecek vaktimiz ve halimiz kalmadı açıkçası. Bol yürüyüşlü bir seyahat oldu Ermenistan. Normalde turları hiç sevmem ama Ermenistan’da katıldığım turdan oldukça memnun kaldım. Tavsiyem ikisi için de tur ayarlamanız olur. Biri doğuda biri batıda olduğu için farklı iki günde farklı turlar ayarlamak gerekiyor. Garni turumuzun linkini buraya bırakıyorum.  

Nerede Kalınır?

Erivan küçük bir şehir. Çok yere yürüyerek gitmek mümkün. Şehrin ortasında bir yerlerde kalabilirsiniz. Kaldığımız otelin linkini paylaşıyorum. Çok iyi bir otel değildi ama konumu oldukça başarılıydı. Opera civarında da bakabilirsiniz.

Ne zaman gidilir?

Yazın daha hareketli olduğunu söylediler. Festivalleri takip edip yaz mevsiminde gitmeyi düşünebilirsiniz. Mart ayı da fena değildi.

Vize? 

Ermenistan bizden vize istiyor. Bu linkten online olarak vize başvurusu yaptık. Kişi başı 9 dolar ödedik. Websitesi VPN’siz çalışmıyor. Daha doğrusu önce açılıyor, bilgileri girip ilerliyorsunuz ancak ödeme sayfasına gelince işlem tamamlanamıyor. O yüzden en başından VPN ile başlamakta fayda var. Dilerseniz kapıda da vize alabilirsiniz.

Gerekli Bilgiler,

  • Havalimanından merkeze geçmek için toplu taşıma kullanabilirsiniz, ancak akşam 22.00’de bitiyor. Yandex go kullanarak taksi ile 1500 AMD (yaklaşık 4 dolar)’ye merkeze gidebilirsiniz. İnternetiniz  yoksa konaklayacağınız otelden transfer ayarlamasını da isteyebilirsiniz, oldukça pratik oluyor. 
  • 4500 AMD  (yaklaşık 11 dolar)’a 1 aylık sınırsız interneti olan sim kart satın aldım. Mekanlarda hep wifi var ancak yandex go bolca kullandığımız için internetin olması iyi oldu. 
  • Garni turu için gitmeden önce bu linkte yer alan turu satın alabilirsiniz. Oldukça uyguna geliyor ve tur rehberi çok güzel ilgileniyor. 
  • Etchmiadzin turu olarak bu linkte yer alanı satın alabilirsiniz. Biz son güne bıraktığımız için maalesef dolmuştu, bu yüzden gidemedik.
  • İyi mekanlarda kahvaltı kişi başı yaklaşık 300 TL, yemek 400 TL civarında. Bira 100 – 150 TL , kokteyller 200 TL civarında. 
  • Erivan içi yandex go ile taksi ücretleri yaklaşık 50 – 70 TL civarında.

Gezilecek yerler 🗺️ :

Erivan merkezde gezilecek yerleri 3 günde gezdik. 1 gün de Garni’ye ayırdık. Etchmiadzin’e vaktimiz kalmadı. 2 gün merkez gezip 1 gün Garni 1 gün Etchmiadzin yapılabilir. 

1. Gün- Erivan Merkez

✓ Özgürlük meydanı

✓ Abovyan caddesi

✓ Cumhuriyet meydanı

✓ Tarih müzesi 

✓ Opera binası : Burası gündüz gezilebilir, bunun yanında akşam bir gösteriye de gidilebilir. Ben operaya gittim çok keyifli oldu. 

✓      Aziz Krikor Lusavoriç Katedrali 

2. Gün 

◦ Vernissage (pazar), burada yöresel ürünler bulunuyor. Mutlaka görülmeli.

◦ Soykırım anıtı ve müzesi. Girişi ücretsiz. 

◦ Mother armenia

◦ Ararat brandy factory: Giriş ücreti kişi başı 10.000 amd. Fabrikayı gezildikten sonra tadım yapılıyor. 10, 15, 20 yıllık konyakları tattık. 

Gidilebilecek diğer yerler;

◦ Cafesjian sanat merkezi

◦ Sergei parajanov sarkis paracanyants

◦ Kapuyt mzkit

◦ Matenadaran

◦ Church gregory the illuminator

◦ Sevan gölü 

◦ Tsakhkadzor: kayak merkezi

Yeme içme  🥙 

✓ Beatles Pub Yerevan

◦ Malkhas jazz club

◦ Sherep Restaurant

✓ Tapastan

◦ In vino

◦ Lavash Restaurant

◦ Tavern yerevan

✓ Hard rock Yerevan

✓ Mozzarella 

Diğer içeriklerim için youtube kanalımı ziyaret etmeyi, Instagram hesabımı takip etmeyi ve diğer yazılarımı okumayı unutma.

Paylaşmayı unutma;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *